26-453 חוזרת מהמתים: פרק שביעי – המצמד, גירסה 2.

אז הנה יש מצמד מוכן, משופץ ואורגינלי ולכאורה הכל טוב ויפה. ובכל זאת לא הייתי מרוצה. אחרי שהמצמד יורכב ויחובר למנוע, תבוא עליו תיבת ההילוכים. יחד יורכבו בעמל רב על השלדה, ויוצמדו להם מנגנון החלפת ההילוכים, ודוושות, וחשמל, ורדיאטור, ועליהם מכסה מנוע וגריל על המוני ברגיהם הקשים לגישה, ועל כל זה יולבש גוף המכונית עם ריפוד יקר וקישוטים למיניהם. ואז, לאחר לא יותר מדי קילומטרים יתקלקל המצמד בקול תרועה ושוב אאלץ לפרק הכל, פורע את כל הסדר שהושג בעמל כה רב?

הגעתי למסקנה שאני רוצה מצמד מסוג “שמש”, כזה המורכב כבר עשרות שנים ב 26-069, מצמד אמין מהסוג “הרכב ושכח”. שם זה מצמד של פורד טרנזיט מסוף שנות החמישים. אך מהיכן משיגים עוד אחד כזה, ושגם הוא, וגם הדיסק שלו – יתאימו לרובר זקן?

לפנות שנית למפעל התל-אביבי המאכזב לא רציתי. אורי המליץ על מוניר מטייבה. הוא שיפץ את תופי הבלם והרפידות לשביעות רצוני (עוד על כך בהמשך) והחלטתי לחזור אליו ולדבר איתו.

בית המלאכה הממוזג של מוניר נקי ומסודר. המכונות חדשות, והתקבלתי בסבר פנים יפות ולפי מיטב מסורת הכנסת האורחים. הסברתי למוניר מה אני רוצה והראתי לו את תמונות “מצמד ואדי תל-שבע” מהמחשב הנייד.

מוניר אמר שהוא זקוק לגלגל תנופה עם המיסב שבתוכו, לפיניון, לבית המצמד ולמיסב הלחץ. אמרתי לו שאת כל אלה הבאתי איתי. יותר מכך, הכנתי יחידת בית-הפעמון עם מנגנון דריכת המצמד ופיניון – כדי שאפשר יהיה לבצע בדיקות בנוחיות יחסית.

מוניר הסכים לקחת על עצמו את העבודה וערך מדידות אחדות:

Munir takes measurments of alternative clutch

כעבור ימים אחדים התקשר מוניר ואמר שאיתר מצמד מתאים, של טנדר פג’ארו, ושהוא מוכן להתחיל במלאכה. אישרתי. בעזרת ראש חלוקה על המחרטה קדח בגלגל התנופה את חורי הברגים הדרושים, ויצר את התבריג, ואחר ליטש את גלגל התנופה

Modified flywheel

אחר הרכיב הכל יחד ואיזן את המוצר המוגמר איזון דינמי. כך נראה המצמד החדש מורכב על גלגל התנופה בתוך בית-המצמד:

New clutch ready to be tested

ליד המצמד נראים הפיניון ובית-הפעמון.

המדידות של מוניר הביאו אותו למסקנה כי יש להאריך את מיסב הלחץ בכשני ס”מ, ולהשחיז את ראשי ברגי ההידוק של גלגל התנופה כך שיתקצרו בכחצי ס”מ.

Modified flywheel attached to the engine

מוניר יצר את התותב המתאים וריתך אותו למיסב הלחץ.

Modified pressure bearing

בשלב זה ביקש מוניר שנרכיב את כל המכלול על המנוע כדי שיוכל לערוך בדיקה סופית, וכך עשינו:

Ready for in situ testing

הבדיקה הראתה כי המצמד מצמיד ומפריד בצורה מושלמת ומוכן לפעולה – וצפויים לו חיים ארוכים, הלוואי על כולנו…

PREV:   http://wp.me/pXLKy-fq

NEXT:     http://wp.me/pXLKy-g6