26-453 חוזרת מן המתים: פרק עשרים-וחמישה, המפלט.

Layout of the exhaust system

אצל מייק קולדרי, ואצל אחרים באנגליה, ניתן לרכוש רפליקה מדוייקת של מערכת פליטה למכוניות רובר מסדרת P2. המחיר הוא כ 360 פאונד ובתוספת של כ 50% למערכת העשויה מפלדת אל-חלד, עם אחריות לכל החיים (חייו של מי?). ההערכה שלי היתה כי עם מחיר המשלוח, המכס המע”מ ועוללותיהם, והטירטור המקובל של משרד התחבורה יגיע המחיר לכ 6000 ש”ח. המחיר המשוער של בניית מערכת כזו בארץ, על ידי אגזוזן מומחה, כולל הובלה בגרר למוסך שלו יהיה כשליש ממחיר זה. הפער היה גדול מדי מכדי שאפשר להתעלם ממנו. הנמכתי איפוא צפיות ובחרתי באופציה המקומית – ואני מניח לקוראים לשפוט את התוצאה.
כבר ציינתי כי מערכת הפליטה שמצאתי ב 26-453 היתה טלאי חלוד על טלאי עקום ואי אפשר היה לקחת אותה כדוגמה. לכן ראשית חכמה היתה השגת תרשימים וצילומים שיתנו מושג כיצד המערכת הזאת צריכה להיראות. ותמיד נשארה גם 26-069 כאופציה שניתן להביא למוסך ולהשתמש בה כדוגמה.
התמונה הבאה מראה את הפרישה הכללית של המערכת:(69) ו (74) הם יריעות חומר המכונה “קנבס” והוא כנראה גומי היצוק על בד אסבסט, או משהו קרוב לכך. בסך הכל יש צורך ב 7 מהן, והן סופקו על ידי מייק קולדרי. אורי הרכיב אותן ב”אוזניים” שיועדו לצורך זה בצידה הימני של האשיה, כשאת האחורית היה צורך לשחזר מאפס, כי היתה חסרה ב 26-453. לשם כך הגיעה 26-069 לקיבוץ אייל ושימשה כמודל לחיקוי וכמופת.
3 יריעות קנבס מעל ה”אוזן” המרכזית:

Exhaust support

Exhaust path

הפרישה שלמעלה לא מפרטת את מהלך צינור המפלט ביחס לאשיה. לשם כך נעזרתי בלוח הטיפולים של הרובר המספק מבט על:מהלך מערכת הפליטה צבוע באדום.
בנוסף סייע להמחשת המערכת תמונה מפרויקט דומה שנערך על רובר 10 מודל 34 – גם הוא מסדרת P2, השנה הראשונה של הסדרה. 26-453 היא משנתה האחרונה של הסדרה:

Example of an exhaust system

ב”מרכז האגזוז” ברח טברסקי בתל-אביב היו מוכנים לספק את כל החלקים הנחוצים, כולל אוגן חדש. אחרי פעילות תיאומים קדחתנית נקבע יום בו יחכה איגור האגזוזן לגרר שיביא אליו את האשיה של 26-453 להרכבת המערכת.
כך נראתה האשיה כשהגיעה למוסך, ב 7:30 בבוקר:

The rolling chassis waiting to a new exhaust

שימו לב לתרשימים המונחים על מיכל הדלק, מנויילנים ומצפים לאיגור, שהגיע רק קרוב ל 9:00. בתמונה נראה גם המפלט המאולתר שהורכב לצורך הבדיקות, וגם מיכל הדלק המאולתר שנשלח גם הוא עם המכונית, לצורך בדיקת מערכת הפליטה לכשתסתיים המלאכה.
זו הייתה הזדמנות להסיר בזריזות את הרדיאטור ולשלוח גם אותו לתיקון הנזילה.

The radiator is removed for repair

בתמונה זו נראה בבירור המפלט המאולתר.
והנה הגיע איגור והתחיל במלאכה. ראשית העלה את המכונית על הליפט, פירק את המפלט המאולתר והרכיב את האוגן החדש, ואחר הניח את הדוד לרגלי המקום בו הוא עתיד להיות מורכב.

on the lift with the new silencer

עכשיו הגיע הרגע הגדול, בו עיצב איגור את הצינור החדש על פיתוליו המסובכים במרחב, כשהוא נעזר במכונה מיוחדת לשם כך:

Igor in action

הנה הוא:

Getting ready

השוו עם תמונות ההכנה!
השלב הבא היה חיבור הצינור החדש לאוגן:

Another step forward

הצינור החדש חובר ורותך, ומיד יגיע תור הדוד:

Silencer is next

Supported

הרכבת המערכת הסתיימה. איגור הגא עומד לפני מעשה ידיו. חדי העין יבחינו במערכת היורדת מסעפת הפליטה, מתעקלת מחוץ לאשיה, וגם נראים הדוד ואפילו זנבה עובר מתחת לקפיץ האחורי.

Proud Igor and the rolling chassis

בינתיים חזר הרדיאטור המתוקן. הרכבנו אותו במקומו והתנענו את התנעת הנסיון. מושלם: פיכפוך בס עמוק ללא שמץ דליפה. ובדיוק אז שב וצץ לו נהג הגרר מוכן להעמיס ולקחת את 26-453 בחזרה לאורי.

NEXT

   Previous chapter