26-453 חוזרת מן המתים: פרק שלושים, המרכב ג’.

Wood had been used to hold upholstery

Internal light base

בשיקום מכונית עתיקה יש פן ארכיאולוגי – וברובר אנו עתה בעונת החפירות האחרונה, כבר נוגעים בשכבה הראשונה, העמוקה ביותר, שאחריה ישאר גופה ערום ועריה.
הריפוד הוסר מזמן – אבל כיצד היה מחובר לגוף הפלדה של המכונית? הגוף תוכנן כך שיכיל רשת שלמה של תעלות לתוכן נכבש ואליהן הודבק עץ לבוד (ולעיתים פשוט חבל יוטה). אל המילוי הזה סומרר הריפוד, או הוברג בברגי עץ, לרוב בעלי ראש מעוגל, מלוטש יפה ומצופה כרום, כמיטב המסורת של חרשי המרכבות האנגלים.
נקל להבין כי עץ זה יכול, כשרק ניתנת לו ההזדמנות, לספוג לחות, ואז להרקב בעצמו ולהכות בחלודה אנושה את כל סביבותיו.התחלנו אפוא בהסרה שיטתית של המילויים הללו (ורובם פשוט התפוררו למגע) במטרה להגיע אל מה שמסתתר מאחריהם.
כך למשל נראית תושבת התאורה הפנימית, שמאירה, אגב את המושבים האחוריים בלבד:צמת החיווט הפנימית קשה להסרה גם כי היא מתפתלת בתוך קורות המבנה וגם כי המוליכים שלה בעלי בידוד כותנה מתפורר הנאחז בכל שבב.
המרכב הושכב בפתח הסדנה על עגלה המקלה את טלטולו

Rust is removed using a wire brush. hard work – but sand blasting can damage the old sheet metal

ואורי החל לקרצף אותו במברשת ברזל

Uri brushing

מצויד במסכה ומשקפי מגן. כשהרובר נבנה היו ידועים שבחי האסבסט כבדוד טרמי נוגד אש וקל משקל, ועדיין לא היתה ידועה הסכנה לבריאות הכרוכה בשימוש בו. רובר אפילו התגאו בכך שחלקים מן המרכב מרוססים באסבסט:

poor guy

התמונה לקוחה מתוך כתבה ב practical motorist , אוקטובר 1935. לא רוצה לחשוב אפילו מה עלה בגורלו של פועל היצור המסכן…
על כל פנים, יש להזהר מאד ולהשתמש בציוד מגן כשמקרצפים רובר ישן.
במקורו צוייד הרובר בגג נפתח. פירוש הדבר, בין היתר, שמים היו יכולים לחדור למסילות שעליהן נע הגג, ומשום כך צוידו המסילות הללו בארבעה פתחי ניקוז – אחד בכל פינה של הגג. לכל אחד מהפתחים חובר צינור גומי שהושחל דרך הקורות וירד עד מתחת לריצפה ושם השתרבב החוצה. במשך השנים, לא רק שהצינורות הללו נסתמו אלא הם אף התייבשו והתפוררו. התוצאה הבלתי נמנעת היתה חדירת מי גשמים לתוך המכונית שגרמו נזק נורא לריפוד, ולכל תושבות העץ אליהן היה מוצמד, ולמתכת שמתחתן. אי לכך ביטלו רבים מבעלי רובר P2 את הגג הנפתח. גם ב 26-453 עוללו כזאת, אך בדרך גסה למדי: הגג הנפתח הופשל, רותך למקומו, והוסתר תחת מעטה עבה של חומר פחחים.

The sun roof had been brutally violated

אחרי שאורי סיים לקרצף את כל סביבותיו הוא קרא לי בחדווה לחזות בפתיחתו מחדש:

Uri is ready to re-open the sun roof

 

And he does…

הרי תמונה של שאריות אחד מצינורות הניקוז, כשהוא יורד דרך הקורה וכמעט מגיע לרצפה. A הוא צינור הניקוז של הגג, ו B הוא צינור הניקוז של החלון הקדמי (הנפתח גם הוא).

A roof drain hose

גם הטרפיקטורים הושתקו ב 26-453. טרפיקטור, או סמפור, הוא איתות מכני-חשמלי שהיה תיקני בשנים שהרובר היה חדש (ב 26-069 , בעל ההגה הימני הוא אף צויין כציוד חובה ברשיון הרכב. באותם הימים איתות ביד היה חובה, וחלק ממבחני הנהיגה. במכונית בעלת הגה ימני נדרש תחליף ליד האנושית). במשך השנים, ולאחר שהונהג איתות מהבהב, חדלו הנהגים להשגיח בטרפיקטור המגיח מחורו, וגם אם השגיחו – זה לא אמר דבר לנהגים מהדור הצעיר. גם תחזוקת הטרפיקטורים הלכה והתייקרה, עם שנעשו חלקיהם נדירים ויקרים. כתוצאה מכך “קיניהם” נאטמו, על הטרפיקטור (השבור) שנכלא בהם. אורי הסיר את האטימה, ואני שחררתי את האסיר והובלתי אותו לשיקום.

The cleaned body

The trafficators slots too are re-opened

עם המשך הקירצוף הלכו והתגלו ממדי החלודה והרקבונות:

The damage size is slowly revealed

כך נראית הריצפה מבעד החלון שבגג:

The floor as seen from the sun roof

וזה מבט מלמטה למעלה בחלקו הקדמי של המרכב:

Silles

שימו לב לפתח האיוורור שנוקה גם הוא. פירוקו לא היה קל – כך הוא נראה בשלב ההרוויה בשמן מסיר חלודה:

האם בכך הסתיים הפירוק? לא חברים, לא ולא. לפנינו עדיין כנפיים, מדרגות, דלתות, מכסה מנוע ותא מטען. עוד ארוכה הדרך.

NEXT:  הפרק הבא

PREV:  http://wp.me/pXLKy-nT