26-453 חוזרת מן המתים: פרק שלושים ושניים – המרכב ה’.

“ומילים אחרונות \ שהשמיע היו: נעצים, כפתורים.”
כך מסיים נתן אלתרמן את שירו “הסיכום” העוסק בהוגה זקן אחד היוצא לסכם “מה הם, לסוף מיצוי, \ הדברים שמהם העולם עשוי.”
ואם העולם כך, הרובר על אחת וכמה.
אחרי שהפשטנו את המרכב מכל מחלצותיו, וגם את הכנפיים ואת מכסה המנוע ואת הגג ואפילו את המדרגות פירקנו לגורמים, הגיע תור מכסה תא-המטען.

Rear locker door as found

מכסה זה הוא פריט רב-שימושי. ראשית, הוא מכיל בתוכו את הגלגל הרזרבי. הגלגל הזה תפוס בו על ידי תפס מיוחד שיתואר בהמשך. למכסה “הראשי” יש גם… מכסה. מכסה פנימי. בדרך כלל המכסה הפנימי הזה סגור ומסתיר את הגלגל הרזרבי:

Spare wheel cover as found

גם המכסה הפנימי הוא רב-שימושי. פרט לכיסוי הגלגל הרזרבי הוא יכול לשמש כמשטח נשיאה. כזכור, ברובר הכל הפוך, ומכסה תא המטען לא נפתח כלפי מעלה והצירים שלו אינם נמצאים בחלקו האחורי העליון של המרכב כמקובל בימינו, אלא הם נמצאים דווקא בחלקו התחתון, ואי לכך המכסה נפתח דווקא כלפי מטה. כשהמכסה “הראשי” פתוח לגמרי, הוא במצב אופקי והמכסה ה”פנימי” מתלכד עם רצפת תא המטען, ומהווה המשך שלה. הנה הוא פתוח בשעת הכנות ליציאה לדרך – דגניה באר-שבע, 1969, ובטרם זרקה שיבה בשער המחבר:

Rear locker of the 1946 RHD Rover, circa 1970

או בסתם תקלה בדרך לטיול של מועדון החמש:

Same car, 2008

וזה מה שיש לThe Light Car מאוגוסט 1936 להגיד עליו:

כל המכשירים הנחוצים להחלפת גלגל (מגבה, מפתח אומים, משאבה ואפילו לום להפרדת הצמיג מהחישור) הם חלק מהציוד התקני של הרובר, ומקומם הוא בתוך חלל תא הגלגל הרזרבי, צמודים למכסה המשני, הפנימי, ולשם כך ישנם בתוכו תפסים מיוחדים:

Inside view of the spare cover

המכסה המשני נסגר אל המכסה הראשי באמצעות שני מנעולים המופעלים על ידי ידית T:

The budget locks

ידית T נראית כך:

T key for budget lock

 

והיא אמורה להיות שמורה לשם כך במגירת כלי העבודה האמורה להמצא מתחת לתא הכפפות. (וכשיסתיים השיפוץ יהיו שניהם במקומם).
לא נצא ידי חובתנו אם לא נציין כאן את חריצי החגורות. בין הציוד המקורי שסיפקה רובר עם המכונית היו רצועות (חגורות) עור למטען. אחת באורך 44 אינץ’ (כמטר ועשרה ס”מ), שלוש באורך 40 אינץ’ (כמטר) ושתיים באורך 9 אינץ’ (כ22 ס”מ), וגם גומיות להידוק החגורות. לנשיאת מטען גדול ממדים אפשר לפתוח את מכסה תא-המטען ההופך כך למשטח נשיאה (רמפה) להניח אותו עליו ולקשרו באמצעות הרצועות. לשם כך הותקנו חריצים מיוחדים גם במכסה (מסומנים בחיצים צהובים)

Slots for luggage straps

והן בגוף המכונית. מעליו, (מסומנים בחיצים הצהובים):

Slots for luggage straps in the car body

כשרק עברנו להתגורר במיתר, צפונית מזרחית לבאר-שבע, היה ביתנו אחד הראשונים בישוב, ורחוק כ 200 מטר מהשכן הקרוב ביותר. לא עבר זמן רב והוא נפרץ. היינו זקוקים לכלב שמירה גדול והוא היה זקוק למלונה גדולה. נגר בבאר-שבע בנה מלונה בגודל קרוון (כמעט) שלא נכנסה בשום אופן לסיטרואן GS שתיגבר את הרובר באותם ימים. המלונה הושמה אחר כבוד על משטח הנשיאה של הרובר והגיעה למיתר בשלום…

Dog house carried on the rear ramp, 1985

עד כאן מנינו ארבעה מנעולים למכסה תא-מטען אחד: זוג למכסה הפנימי (ננעלים עם ידית T) וזוג לחיצוני. גם להם ידיות, כמובן, שפורקו בזהירות מהמכסה ונשלחו לפרדי לחידוש:

Rear locker handels as found

עוד לא גמרנו. המכסה מתחבר לגוף בזוג ברגים מיוחד המשמשים גם כצירים שלו. הרכבתם ופירוקם הם יאוש מוחלט, אבל אפילו זה מצליח בסוף. הרי כל חלקי מנגנון הצירים הללו, שכמובן עברו ניקוי חידוש הברגות וציפוי.

Hinge bolt and parts

Badge, components and spare wheel locker

ולבסוף נפנה לתפס הגלגל הרזרווי. הוא מחוזק למכסה העיקרי בשני ברגי 1/4 BSF המוסתרים יפה יפה על ידי מכסה כרום נוצץ שעליו סמל מצופה אמייל צבעוני שעליו כתוב בפונטים מיושנים: Rover 10.
זוהי פרישת חלקי התפס:חלק אחד מברזל חסר: Clamping plate for spare wheel מק”ט 72155. וחסרות גם גומיות אחדות; עכשיו הוא הזמן לנסות ולאתר אותם אי-שם בעולם הגדול, לרובר אחד קטן.

NEXT:  http://wp.me/pXLKy-po

PREV:  http://wp.me/pXLKy-oA