26-453 חוזרת מן המתים: פרק חמישים-ושמונה – התאמות (2).

אחרי שנבדקה התאמת גג-השמש ומכסה המנוע (ובכל אחד מהם התברר הצורך במקצה שיפורים) הגיע תור החלון הקדמי.

במכוניות פרטיות מודרניות הוא בדרך כלל קמור ומחובר באופן קבוע למרכב. ברובר החלון הזה שטוח וניתן לפתיחה וסגירה – זהו “המזגן” המפורסם של הרובר. מבוא לשיפוצו כבר ניתן בפרק קודם: http://wp.me/pXLKy-pR.

כך נראה החלון הישן (היה של 26-069 בעברו):

Spare (1946) window

מאז פורקה המסגרת הישנה בידי טינו, והזכוכית הישנה נשלפה ממנה. הפירוק היה קשה כי הברגים המחברים את שני חלקי המסגרת זה לזה היו חלודים עד התפוררות והיה צורך לקדוח אותם, ליצור הברגות חדשות ולהחליפם בברגים חדשים לחלוטין. בהרבה עמל נוקו המסילות הפנימית והחיצונית משאריות גומי יבש שדבקו בהן עד שהיו לבשר אחד. אחר הן נשלחו ל”גלוונומטה” להסרת הכרום הישן, חזרו לטינו לישור והרכבה, וממנו שוב ל”גלוונומטה” לציפוי בכרום חדש.

כך נראה הפרופיל, נקי מגומי ומזכוכית, של מסגרת החלון הקדמי:

Profile of the frame of the window

הצד הימני (A) פונה לחזית המכונית, והוא החלק של מסגרת החלון הנראה לעין. הצד העליון (B) הוא מסילת הגומי החיצוני המשמש לאטימה כשהחלון סגור. הצד התחתון ( C ) הוא מסילת הזגוגית עצמה.

הזגוגית המקורית, עם סימן “טריפלקס” מוטבע בה, היתה שרוטה וחרוצה. פרט לצד האסטטי, חריצים אלה מהווים מפגע אמיתי. כפי שכבר הראה פרנל לפני מאות שנים, כל חריץ וכל שריטה מהווים מקור לפיזור קרני אור – והתוצאה היא לא רק ראיה מטושטשת אלא סינוור בנהיגת לילה.

הבאתי איפה את המסגרת המחודשת ואת הזגוגית הישנה לרמי הזגג וביקשתי ממנו לחתוך חלון חדש וחפשי משריטות לפי הדוגמה ולהרכיב אותו במסגרת. פעולה דומה עשו עבור 26-069 ב”זכוכית דרום” בבאר-שבע לפני כחמש-עשרה שנה בהצלחה ובלי בעיות. בזכוכית דרום שלפו גומי מתאים מן המדף, הקיפו בו את החלון, ואז לחצו עליו את המסגרת כך שהוא נכנס לתוך C. לסיום הידקו את שני חלקי המסגרת זה לזה בברגים שנזכרו למעלה ובזה תם הסיפור.

אבל הפעם חשש רמי לחזור על התרגיל. לטענתו המסגרת המשוקמת אינה מישורית לחלוטין והזכוכית עלולה להישבר בעת הידוק הברגים. יש גם לציין שטריפלקס כבר אינה זכוכית תקנית, ומחליפתה התקנית אינה בדיוק באותו עובי ובעלת אותן תכונות. אי לכך הידק רמי את המסגרת סביב הזגוגית ללא שרוול גומי, ובמקומו יצק RTV שחור. אודי העלה חשש שהRTV החומצי יתקוף את הפליז מצופה הכרום, ונושא זה יבדק בהמשך.

השלב הבא היה איתור ובחירת הגומי החיצוני, זה המשמש לאטימת המרווח בין החלון וגוף המכונית.

לגומי הזה צריך להיות “ראש” בצורת T, ברוחב 8.6 מילימטר, שילכד במסילה B, ועוד חלק, מעליו, שישמש לאטימה עצמה בין D וגוף המכונית.

עכשיו היה עלי למצוא את הגומי הזה.

ישנם אתרים אחדים המציעים מועמדים לתפקיד, ביניהם woolies, vintage supplies ואחרים. הרי דוגמאות אחדות להצעותיהם:

Seal option 1
Option 2

האתר הניו-זילנדי http://www.basisnz.co.nz/Products/Window-rubber-seals/Windscreen-seal/SEAL-%28218-013%29.aspx טוען במפגיע כי התבנית שלו היא זו המתאימה לרובר, ולכאורה חזקה על בעליו שהם יודעים מה הם שחים. אולם המחיר שהם דרשו (עבור 4 המטרים הנחוצים), בתוספת מישלוח ומכס נראה מוגזם כלשהו.

Scott old auto rubber מאוסטרליה, בעצמו בעל רובר P2 ובלוג ועמוד פייסבוק בנושא, לעומת זאת, הציע את הגומי הדרוש תחת הכותרת העמומה windshield glazing strip, ובמחיר יותר שפוי. החלטתי להמר ולהזמין מסקוט. במאמץ משולב של הדואר האוסטרלי ודואר ישראל עברו כמעט שלשה חודשים עד שהחבילה הגיעה! אבל היא הגיעה, וזה פרופיל הגומי שנמצא בה:

שונה מכל הנ”ל (וגם מזה המותקן ב 26-069, שגם הוא נקנה בשעתו מסקוט). יחד עם זאת, ועוד מעט גם נראה מדוע, הוא בהחלט מתאים לתפקידו.

בינתיים מצא אודי את חלק המסגרת האבוד ומסר אותו לידי. בחינה יסודית של שרידי הגומי שנותרו בה הראתה כי הפעם סקוט צדק:

Scott’s option
Remains of the original seal indicate that Scott is right
Carefull observation reveals the O and the T

אם תתבוננו בתמונות בסבלנות תראו את שרידי ה-O וה-T. סקוט צדק!

כך נראה האטם הזה כשהוא מורכב ב B:

Scott’s (new) seal in the frame

ההתאמה אינה מושלמת, כי בסיס B רוחבו 8.6 מ”מ בעוד שרוחב בסיס ה T ההפוך בגומי ששלח סקוט הוא 7.2 מ”מ בלבד..

בכל זאת רמי הזגג הצליח להרכיב את אטם הגומי הזה סביב המסגרת בצורה משכנעת:

The renewed window with the seal
Another view

אבל כדי לבדוק את התאמת החלון החדש למקומו הלכה למעשה יש לבצע עוד פעולות אחדות.

הראשונה שבהן היא החזרת צירי החלון למקומם. הצירים מחוברים למקומם, בחלק העליון של החלון באמצעות ברגים. הברגים הללו אינם מתברגים למקומם באמצעות אומים אלא באמצעות לוחיות הברגה, שאמורות להקל מאוד את ההרכבה. אחת מלוחיות אלה אבדה ואורי ייצר אותה מחדש תוך שימוש במברזי BA2 שברשותינו. גם ההברגות שביתר הלוחיות חודשו. השתמשנו להרכבה בברגי BA2 חדשים מפלב”ם. גם הצירים וגם הלוחיות נוקו בחומצה וגלוונו. כך שבעוד שפירוקם בזמנו היה סיוט היתה עכשיו ההרכבה קלה ומהירה

Fixing the window using new hexagonal 2BA bolts. The threads had been cleaned, too

על הזוית בה פתוח החלון ניתן לשלוט באמצעות שרשרת התמיכה, שנוקתה וחזרה לתפקד לפני זמן רב. עכשיו הגיע הזמן להרכיבה חזרה למקומה:

The window adjuster had been cleaned and rechromed

 

2BA hexagonal stainless steel bolts

גם הרכבה זאת היתה קלה ומהירה.

אבל עוד לא גמרנו. עוד שני עצמים יש להרכיב לפני שנעבור לבדיקה עצמה: את “רציפי עיגון המגבים”. על תפקידם אעמוד בפרוטרוט בפרק שיוקדש למערכת המגבים, אולם הרכבתם נראתה, במבט ראשון, כמשימה בלתי אפשרית (לא פחות קשה היה פירוקם בשעתו, ואחרי כל זה מי שפירק אותם גם איבד אותם, כך שנאלצתי להפוך את העולם כדי להשיג תחליפיים).

בסופו של דבר קדח אורי חלונות מול החורים דרכם היו אמורים לעבור הברגים הנחוצים להידוקם, וכך נוצר פתח מספיק להגשת הברגים וחיזוקם.

כך נראים שני הרציפים מורכבים במקומם (A ו B):

Wipers ramps

עכשיו רק נותר להרכיב את החלון למקומו ולבדוק את התאמתו, ואת פתיחתו וסגירתו הקלה והחפשית:

Testing the window

וכאן נכונה לנו אכזבה מסויימת: הרציפים מפריעים לחלון להיסגר לחלוטין! זו היתה הפתעה מוחלטת כי הם הורכבו בדיוק במקום – לא הייתה אפשרות אחרת.

אבל מכיוון שזו לא ההפתעה הראשונה בה ניתקלנו בשיקום 26-453, ומכיוון שעל כל הקודמות כבר התגברנו או לפחות הצלחנו להבין מה מקורן – נתגבר גם על זו. נכון?

PREV:     http://wp.me/pXLKy-DT

NEXT:    http://wp.me/pXLKy-EY