הכנת 26-069 לבדיקת חורף.

א

בראשית ינואר 2003 הגיע סוףסוף הרובר לביתנו החדש בקמברידג’, מסטוצ’סטס, ארהב. יותר מחצי שנה אחרי שחמיד הצבעי, בפיירפקס וירג’יניה, הבטיח לסיים את מלאכתו, ועל גרר פתוחאף כי שילמנו עבור הובלה בארגז סגור.

היה יום קר מאד, כעשר מעלות מתחת לאפס, והכבישים רובצו בכמויות אדירות של מלח. “רק זה מה שהיה חסר לרוברחשבתי.

הוא לא מניעאמר נהג הגרר ובעיניו קראתי למה שדבר כזה בכלל יניע.” כל הלילה ראיתי בדמיוני מחזות אימים. באחד מהם, למרות כל תזכורותי ובקשותי, לא ממלא חמיד “סמוך עלי” את הרדיאטור בנוזל קירור שהוא גם אנטיפריז מתאים – והמנוע הזקן נסדק ונפסל לעולמים, בעודו מובל למשכנו החדש. טיפסתי על הגרר והצצתי על המנוע – אבל הוא דווקא נראה בסדר, אין נזילות. נכנסתי למכונית. מתג משאבת הדלק החשמלית היה סגור (בכל העולם לוחצים על מתג כדי להפעיל – אבל באנגליה דווקא מושכים אותו). פתחתי אותו. משאבת הדלק החלה לתקתק. כשהיא הפסיקה לתקתק (סימן שהקרבורטור התמלא בדלק) משכתי בידית קרבורטור העזר להתנעה עד הסוף, ולחצתי על כפתור המתנע.

המכונית התניעה מיד, אם כי שמעתי בברור כי היא פועלת על שני צילינדרים בלבד – שהספיקו לצורך ירידה מהגרר ונסיעה איטית ברוורס למוסך. כן, חמיד התעלם מכך שסדר ההצתה ברובר הוא 1243 ולא 1342 כבשאר המכוניות בעולם. ירדתי מהמכונית כדי לצלם את הרגע החגיגי, ואז הבחנתי בפנס הקדמי השמאלי.

הוא היה מחובר בזווית משונה, פוזל בעליל.

בוודאי הרשלן ההוא שכח להדק אותואמרתי לעצמי. הביטו שוב רגע אחד בתמונה – וחישבו: איך בעצם מהדקים את הפנס הזה למקומו? ויותר נכון – איך בכלל מגיעים לשם? בין הגלגל לכנף קיים רווח זעיר בלבד.

בסיס הפנס מתחבר אל מפרק כדורי – דומה בעיקרון למפרק הכתף של בני אדם.

דרך המפרק עובר בורג חלול המגיע עד לידעליה נשענת הכנף. הבורג הזה מחזק אפוא לא רק את הפנס אל הכנף אלא גם את הכנף לידהכנף. ידהכנף עצמה עשויה מברזל בפרופיל ח כשהאום המהדק נמצא בגגשל הח“.

הבורג חלול כדי לאפשר לחוטי החשמל להכנס אל המנורה, שבתוך הפנס. שימו לב לצורתו המיוחדת של אום ההידוק. עוד נחזור אליו בהמשך.

יישרתי אז את הפנס ככל שיכולתי וניסיתי לשפר את הידוק האום. אפשר לעשות זאת, בלי לנתק את חוטי החשמל, רק באמצעות מפתח פתוח במידה 1/2 BSF – כלי גדול ומגושם שכמעט ואין אפשרות להעבירו ברווח הזעיר שבין הצמיג והכנף, וגם כשמצליחים בכך – מרחב התמרון אפסי. קצת הידקתי – ונפניתי לדברים אחרים.

הפנס, בושה לגלות, לא ממש השתכנע מאותו הידוק, ומאז, כמו אותו ראש עיר ישיש שהיה מנקרעל כל במת כבוד – גם הפנס השמאלי של הרובר לא חדל מלנקר.

ב.

והנה הגיעו להן נורות ההלוגן החדשות, ואיתן נוריותהלד החדשות, ואני החלטתי שהגיע הזמן לשדרג את מערכת התאורה של הרובר הישיש (26-069). ואי לכך, דבר ראשון, נפניתי להחליף את הנורות הראשיות.

פתיחת הפנס נעשית על ידי שחרור התפסן שבבסיסו ומשיכת החלק הקדמי, בו מהודקת האופטיקה“.

הרי היא, משוחררת משקע החשמל, כשהנורה הישנה (44W) ונורת ההלוגן החדשה (55W) לצידה.

את הנורה החדשה תוחבים לפתח שבבסיס מחזירהאור ומקבעים למקומה באמצעות הקפיץ. לכאורה הכל מוכן עכשיו לסגירת הפנס על ידי הידוק החלק הקדמי שלו חזרה למקומו וזהו, אפשר לנסוע לשלום – המפתחות בפנים.

אבל אני החלטתי שזו ההזדמנות לפתור את בעיית הפנס המנקר – אחת ולתמיד.

כדי שתתאפשר גישה טובה לאום ההידוק בחרתי להעלות את המכונית על מגבה (ג’ק) ולהסיר את הגלגל הקדמי. אבל אחרי שעשיתי זאת התחוור לי כי זה עדיין לא פותר את הבעיה. אום ההידוק מורכב הפוך: המשושה שלו צמוד לידהכנף, לכוד בין קירות החופשוט אי אפשר לגשת אליו באמצעות מפתח פתוח. החלטתי שאם כבר הגעתי עד כאן, לא אתעצל, אנתק את תושבת הנורה, אשלוף את חוטי החשמל מתוך הבורג החלול ואז אוכל להדק את האום באמצעות גביע (“בוקסה“) 1/2 BSF. אבל בעודי מכין את הגביע (נראה היה שנחוץ גביע עמוק, לא שגרתי) ואת הידית עלה בדעתי שלא יתכן שכך תוכנן הפנס הזה, ולא מתקבל על הדעת שזה מה שצריך לעשות לשם כיוון אורות“. הבטתי פעם נוספת על אום ההידוק ומיד הבנתי מה קרה פה.

מיודענו חמיד שהתעלם בשיטתיות מכל האזהרות שהזהרתי אותו ניסה, כשפירק את הכנפיים לקראת צביעתן, לפתוח את האום הזה באמצעות הכלים האינצ’יים הרגילים שלו, וכמובן שלא הצליח. אז תפס פלייר פטנטומעך חלק מן האום העדין (העשוי מפליז):

החלק המעוך (הימני בתמונה) חייב להיות מורכב כלפי הפנס. כך יכול המשושה לבלוט מעבר לקירותידהכנף, וניתן לשחרר ולהדק את האום גם כשהפנס מחווט ובמקומו, ואפילו בלי להסיר את הגלגל. אבל חמיד לא היה יכול להחזיר את האום נכון למקומו כי הצד המוביל נמעך, ולכן הרכיב אותו הפוך והתוצאות ידועות

בחינה נוספת הראתה כי הפנס כולו אינו במצב טוב:

ולא רק שמפרק הכוונון שלו סדוק, אלא גם הלשונית הבולמת את בורג ההידוק מלהסתובב במקום” – איננה

המסקנה המידית הייתה החלפת מכלול הפנס כולו באחד משופץ מהמלאי שלי.

כך נראים בו הלשונית וצידו העליון של בורג ההידוק:

עכשיו ניתן גם להדק כראוי את הפנס למקומו, עם אום הידוק תקין ונוצץ, בכיוון הנכון.

ולהשחיל דרכו חזרה את חוטי החשמל, ולחזור ולהלחימם לבית הנורה:

והפלא ופלא – הפנס מחובר איתן ויציב למקומו, לא מנקר ומאפשר כיוון אורות ללא מאמץ מיוחד.

נותר עוד להחליף את אורות החניה ולוח המכשירים בלדים.

פותחים את פנס החניה (הבורג מאחוריו), שולפים את נורת הלהט (צורכת 0.5 אמפר) ומחליפים אותה בלד (צורך 0.05 אמפר)

אוי! זה לד המוזן ממתח חיובי (כלומר נועד למכונית עם אדמה שלילית). אבל ל 26-069, מכונית אנגלית נורמטיבית, אדמה חיובית.

אז אולי זה הרגע המתאים לשנות ולהפוך את הקוטביות? פירוש הדבר לא רק לשלוף את המצבר הכבד ממקומו תחת המושב האחורי, לסובב אותו ב 180 מעלות וגם להחליף את נעלי הכבל זו בזו, ואחר לקטב את הדינמו – אלא בעיקר: להחליף את הפלטינות האלקטרוניותומשאבת הדלק האלקטרונית ואת מגעי השעון האלקטרוניים – וכל זה הרבה יותר יקר מהזמנת סט של לדים לאדמה חיובית:


Merchant
peter jury
Instructions to merchant
Please note: all bulbs should be 12 Volts, positive ground type. Thanks.

Description

6v 5w White BA15s – 9 LED
Item# 246215Ws , Choose quantity: Buy 2 Choose voltage: 12 Volt

6v 21w White BA15s – 9 LED
Item# 246215Ws , Choose quantity: Buy 2 Choose voltage: 12 Volt

6v 21w White BA15s – 24 LED
Item# LED8 , Choose quantity: Buy 2 Choose voltage: 12 Volt

ולסיום, עוד לפני החזרת הגלגל הקדמי השמאלי למקומו ערכתי בדיקת אורות:

שימו לב להבדל בין גוון אורות החניה והאורות הראשיים: טמפרטורת נורות ההלוגן הרבה יותר גבוהה מטמפרטורת חוט הלהט במנורות רגילות, ולכן האור יותר לבן.

נותר עוד ריסוס של WD40 על מפרקי מנגנון המגבים ואפשר לגשת לבדיקת חורף!

המשך:   http://wp.me/pXLKy-19X