נובמבר 24

תגיות

26-453 חוזרת מן המתים: פרק מאה ושלושה עשר – המדריך לשיפוץ רובר ג’

עוד כמה מילים בעסקי ברגים: הסיבה לכך היא כי ברגי הרובר כמעט ואינם מוכרים לאנשי המקצוע בארץ ותגובתם האוטומטית כשהם נתקלים בהם היא “בוא נחליף אותם” או “באלה צריך לטפל עם פטיש ואזמל” – וחבל שכך.

תבריגים.

בחמישה סוגי תבריגים נתקלים בדרך כלל בשיפוץ רובר:

BSF הלא היא British standard Fine ההברגה העדינה של משפחת התבריגים וויטוורת’.

BSW הלא היא British Standard Whitworth ההברגה הגסה של משפחת התבריגים וויטוורת’.

BA הלא היא British Association ונועדה בעיקר לחיבור אביזרים וברגים קטנים מרבע אינץ’ (6 מ”מ).

BSP הלא היא British Standard Pipe ונועדה לצנרת.

מילימטרית (? לא נתקלתי בהברגה מקורית כזאת ברובר – המתרגם).

כשמתעוררת בעיה בתבריג, חיוני לזהות אותה נכונה. אין חילופיות בין סוגי התבריגים השונים. כדי לזהות תבריג, מדוד ראשית את הקוטר ואז השתמש במדיד שיפוע (thread pitch gauge)כדי למצוא את מספר הכריכות ליחידת אורך .

מדיד מתאים למשפחת וויטוורת’ ניתן לרכוש כאן  או כאן

(אבל עכשיו מצטרפת לבלבול תעלומה אנגלית חדשה: מה פשר הG הזה שבמדיד התבריגים? התשובה היחידה שמצאתי עד עכשיו, ואני מודה שהיא מוזרה, היא זו: “ 22G שווה ל 9/32 וממנו ומעלה זה בערך 1/32 אינץ’ לכל G”)

כשהמידע הנ”ל בידיך פנה לאחד ממקורות המידע שצוינו בקטע הקודם (למשל zeus) ומצא איזה תבריג הוא זה. לעולם אל תנסה לאנוס חלקים בעלי תבריג שונה זה על זה.

(הערת המתרגם: אני משתמש בקטלוג החלקים של הרובר לבירור זהות הברגים. הקטלוג מציין את התבריג והאורך של כל בורג, אום וגוז’ון ברכב. הרי דוגמה:

בכל מקום שלא מצויין אחרת (ברירת המחדל) הכוונה היא לתבריג BSF. שימו לב שויטוורת’ מצויין במפורש.

סט של מברזים ומחרוקות מעולים הוא השקעה שתחזיר את עצמה פעם אחר פעם. ההשקעה הראשונית היא נכבדה אם מדובר בכלים חדשים, כמוה כרכישת כל כלי איכותי חדש, אבל אפשר לקנותם גם מיד שנייה. היה זהיר כשאתה משתמש בהם, השתמש בנוזל חיתוך ושמור אותם כך שלא יחלידו, והם ישמרו שנים רבות. קנה רק כאלו המסומנים HSS. פירושו פלדה למהירות (חיתוך) גבוהה וזו האיכות הטובה ביותר. הסוג האחר מסומן כ carbon steel והוא יחסית קצר חיים.

כאשר יש פגם קל בתבריג או קורוזיה מועטה, טפל בו בזהירות במברז או במחרוקת לפי הצורך. בדוק את התוצאה בעזרת תבריג נגדי תקין. תבריגים תקינים אף פעם אינם נזקקים לכוח כדי להיות מוברגים זה לתוך זה.

כדי ליצור תבריג חדש בתוך גוש מתכת יש צורך בידיעת החור שיש לקדוח בו, ולתוכו יוכנס המברז מידה זו נתונה בטבלה שלמטה על ידיTapping Drill . כדי ליצור בורג יש צורך בידיעת קוטר מוט המתכת שעליו תופעל המחרוקת זוהי העמודה Diameter in שבטבלה. ולבסוף, אם נהיה מעוניינים שהבורג שמידתו נקובה בעמודה Nominal size יעבור דרך קדח מסויים באופן חופשי (למשל בורג ראש בראש) עלינו לקדוח חור שקוטרו נתון בעמודה Clearance Drill.

Nominal size Diameter in. Threads per inch Tapping Drill Clearance Drill
1/4 in. BSF 0.250 26 5.30 mm No. 5 6.50 mm No. F
5/16 in. BSF 0.3125 22 6.80 mm No. G 8.00 mm No. P
3/8 in. BSF 0.375 20 8.30 mm No. O 9.70 mm No.W
7/16 in. BSF 0.4375 18 9.70 mm 3/8 in. 11.50mm 29/64in.
1/2 in. BSF 0.500 16 11.10mm 27/64in. 13.10mm 33/64in.

Table 1 BSF threads

Note: Equivalent number and letter drill sizes are given as No

ואסיים תרגום קטע זה מהמדריך הרשמי לשיפוץ רובר בסיפור קטן.

בשנת 76 נסעתי לארה”ב בפעם הראשונה, בתפקיד. לפני שיצאתי לדרך ניגש אלי שכני אייבור, שלו רובר 14 מודל 36 וביקש שאקנה לו סט של מחרוקות ומברזים במידות BSF. “ומדוע שלא תיגש ל’מחסן למלאכה’ בבאר-שבע, ותקנה אותם שם?” שאלתי.

“זה נורא יקר שם” אמר אייבור, ונקב בלירות את המחיר בדולרים באותה שנה: “כל מברז שלושה דולר!”.

כשהגעתי לניו יורק התחלתי בחיפושים, בעזרת הטלפון ודפי זהב. עד מהרה התברר כי בחנויות הרגילות לציוד אין להשיג מברזי BSF. במשך שלושת השבועות הבאים הייתי מאד עסוק ורק ביום האחרון בניו-יורק התפניתי שוב לעסוק במברזים של אייבור. מצאתי כי בחנות אחת בצ’יינה טאון הם קיימים!

כשירדתי לרחוב התברר כי התחיל לרדת שלג. הוכרז מצב חירום והתנועה בקושי זזה. אני חששתי ללכת לאיבוד בעיר הזרה ולכן עצרתי מונית וביקשתי מהנהג לקחת אותי לחנות. כעבור למעלה משעה הגענו לצ’יינה טאון, ותעינו בסבך הסמטאות. הנהג ביקש בקשר הדרכה מהתחנה שלו כיצד להגיע – ואחרי ניסוי ותעיה סוף סוף הגענו.

הראיתי למוכר את הרשימה שהכין אייבור והוא אמר שיש לו מברזים ומחרוקות כאלו, אך הם מאד יקרים, כתריסר דולר האחד. “מדוע הם כל-כך יקרים?” שאלתי. “כי הם תוצרת חוץ, ממדינה מאד רחוקה” אמר האיש. “איזו מדינה?“ שאלתי והאיש קרא בקושי, לאט-לאט, מהקופסה: “חניתה”.

next:  http://wp.me/pXLKy-1dC

prev: http://wp.me/pXLKy-1dn