26-453 חוזרת מן המתים: פרק מאה עשרים וארבעה – הצביעה י’.

ויהי בבוקר, והנה היא לאה!”

הגעתי לסדנה בבוקר זוהר שלאחר הגשם. השמיים היו בהירים ונקיים מענניםוהשמש האירה את דלת הסדנה הפתוחה לרווחה. ובפתח עמד רובר אדום.

adom

The actual colour depends on the light source

ואנחנו הרי התכוונו לארגמן

מיהרתי להיכנס למבנה, להקיף את המכונית ולהתבונן בה מהצד השני:adomaroo

מכאן היא נראתה דומה יותר למה שנראתה יומיים לפני כן, בחדר הצביעה, כשצולמה ללא פלש, וכמה שיותר רחוק ממקור האור היא נראתה יותר דומה למה שציפינו:noflash

וכך נראתה עם פלש:imflash

iואפילו כך:imflash1אבל כאן, באור השמש, עם פלש, היא נראתה כך (!):zikitמה קורה כאן? מכונית זיקית? ומהו הצבע המקורי של זיקית?

מיהרנו להשוות בין דוגמית הצבע שהכנו בעת בחירת הצבע לבין הצבע כפי שהוא על המכונית, שניהם באור השמש העז:dugmaכן, אין מה לדבר: זה בדיוק מה שאנחנו בחרנו, במו ידינו. האחריות עלינו.

קיימנו מועצת חכמיםלנסות ולשער כיצד תראה המכונית המוגמרת באור ובצל.orvazelהחלק המואר באור שמש ישיר נוטה יותר לאדום, בעוד שהחלק המואר רק באור מפוזר, עקיף, נוטה יותר לארגמן. סביר שהדבר נובע מההבדל בין החזרת אור ספקולרי להחזרת אור דיפוסיבי מהמשטחים הצבועים תופעה שהודגשה אחרי צביעת המכונית בשכבת לכה.

חזרתי לאלבום התמונות רובר maroon” שאספתי בשקידה, והנה מה שמצאתי: רובר 16, צבוע במרון, מצולם בשדה ביום מעונן חלקית כשהשמש מאחוריו (שימו לב לכוון הצל):tyre11

והרי אותה מכונית, כשהשמש מאירה אותה עכשיו מהצד:tyre16אדומה יותר.

הרובר הבא, לעומת זאת, צולם ביום סגריר (שימו לב לקונטרסט המועט בין האור והצל לרגלי המכונית) והוא כהה ואפלולי:nur20

מה אם כן עושים?

הקדשנו הרבה מאמצים, זמן וכסף לבחירת הצבע. אפשר להמשיך לחפש, למצוא משהו אחר, לגרד את הצבע הנוכחי מהמכונית ולהתחיל מחדש. אבל אין בטחון שהתוצאה שתתקבל תהיה עדיפה על הנוכחית. מרגע שהחלטנו לא להשתמש בצבע ניטרוצלולוזה (דיוקו) שעבר זמנו ומהווה מפגע בריאותי צריך היה לצפות להבדל כלשהו בהתנהגות הצבע – אם כי לא ציפינו להבדל כה דרמטי.

אז מה עושים? ממשיכים בצביעה.

הרי הכנפיים הקדמיות בשלב הלכה:

knafaim

Front wings lacquer coated

 

גם בהן ניכרת ההשפעה הדרמטית של זווית התאורה.

knafaim1

גם מכסי הצד של המנוע מתקדמים:

mich

וכמוהם גג השמש:

gag

The sunshine window

אגב, האם שמתם לב שכבר יש פסזהב?

pass-zahav
The golden line has emerged

NEXT:   מכסי הצד

PREV: הצביעה ט’.