שיפוץ תיבת הילוכים של רובר מסדרה P2 – ה’.

אחרי שהפרדנו את התיבה לחלקיה השונים ושלפנו מתוכה את קרביה, הגיע הזמן לפרק גם אותם – הדברים הטעונים תיקון מסתתרים בדרך כלל בתוכם.

התחלנו בציר הראשי (main shaft). אחרי שחרור טבעת הנעילה פשוט מסירים את החלקים מעל הציר בזה אחר זה:

mainshaft

והשאלה המסקרנת היא כיצד נראה התותב המרכזי:

BUSH

ולמרבה הצער, אבל כרגיל – התותב הזה שבור. זו “המחלה” של תיבות ההילוכים של P2. כיצד נתמודד איתה נראה בהמשך (ורמז אפשר למצוא כאן).

בעבר ניסה מישהו להתגבר על חופש כלשהו בציר הזה על ידי הוספת shim (“שימס” בשפת המכונאים) לטבעת המרכזית של התותב.

SHIM

שני גלגלי השיניים שעל הטבעת הזאת הם הגלגלים של מהלך שלישי (הקטן יותר, השמאלי) ומהלך שני (הגדול יותר, מימין). פרט להיותם מלוכלכים מאד נראה מצבם טוב.

על החריצים הישרים המרכזיים שעל הציר נמצא מהלך ראשון\רוורס. הוא נראה לא טוב (עוד רמז לכך שמכונית בה היתה מורכבת התיבה הזו לא היה ה FreeWheel בשימוש. כשמדובר בגלגל שיניים ללא סינכרומש החלפת מהלך ללא FreeWheel דורשת שימוש בגאז ביניים ולא כל הנהגים מצליחים בכך. התוצאה היא שיניים שחוקות ואפילו שבורות בהילוכים הרלוונטיים).

FIRST

עכשיו נעבור לציר המשני (laydhaft).

layshaft

גלגלי השיניים שעליו הם (משמאל לימין) הגלגל הקבוע , שלישי, שני וראשון ואחרון מימין הוא מיסב הציר הקבוע. אחרי הוצאת שני חצאי טבעת אבטחה מהגלגל הקבוע ניתן לשלוף את שלושת גלגלי השיניים ההליקליים:

laufhaft-before4

שימו לב בעיקר לדיסקית הקונית (שניה משמאל). עוד נחזור אליה בהרחבה בהמשך.

את המיסב וגלגל השיניים של ההילוך הראשון חלצנו באמצעות חולץ:

layshft-beaingpull

ובאופן לא מפתיע גם גלגל השיניים הקטן של ההילוך הראשון שחוק באופן אכזרי. שניים אלה, הגדול והקטן, חרקו יחד רבות בימי חייהם…

עכשיו מגיע תור הפיניון. המיסב שלו נעול במקומו על ידי אום גדול בעל הברגה שמאלית, שאני בכוחותי הדלים לא הצלחתי לפתוח. טינו הצליח, תוך שימוש במפתח צינורות גדול עם הארכה. הציר הוחזק במלחציים על ידי דיסק מצמד ישן:

PINRELEASE

שוב נכנס החולץ לפעולה ושולף את המיסב ומגן השמן שלפניו:

PINIONBEAR

והנה כל חלקי הפיניון מוטלים בשורה ארוכה לפנינו:

PINIONPARTS

גם המיסב האחורי של הציר הראשי מפורק, באמצעות מכבש:

MAINBACKBEAR

וכמוהו גם מחזיר השמן האחורי (שעל בית ה Free Wheel):

BACKIM

חוץ ממנו נראים בתמונה גם המיסב האחורי של ה-Free Wheel , המיסב האחרי של הציר הראשי (עדיין בתוך הבית שלו) וטבעת האבטחה שלו – כולם מלוכלכים, לא רוחצו ולא חובשו, ורק נמשחו בשמן (ישן ושרוף).

החלק האחרון שנותר לפרק הוא הילוך הרוורס, שיושב על ציר משלו בתחתית התיבה. בקצה הציר הזה קיימת הברגה (3/8 BSF) וניתן להשתמש בה כחולץ, תוך גיוס תותב ישן ועוד כמה דיסקיות:

REVERS

והרי הציר וגלגל השיניים אחרי חילוצם:

REVGALAL

מצבם טוב.

NEXT

PREV