שפוץ תיבת הילוכים של רובר מסדרה P2 – ו’.

והפעם: על סיבוב הנקיון הראשוני.

המטרה היתה כפולה. ראשית, וזה מובן מאליו, כדי שאפשר יהיה לגעת בחלקים בלי לקבל גועל נפש ולהתלכלך מכף רגל ועד ראש. שנית, כדי שיהיה אפשר לערוך סינון ראשוני בין החלקים הכשירים והפסולים, ולבחור את אלו הטעונים שיפוץ.

בהמשך יערך סבב סיבוב ניקוי שני. אולי לא לרמה של clean room, אבל לרמה הדרושה להרכבת מכשיר מדוייק כמו תיבת הילוכים.

לשם פעולות אלה רכשתי אמבטיית ניקוי אולטרסוני, ובה ינוקו כל גלגלי השיניים ויתר החלקים המדוייקים. בפרט ינוקה בה הפיניון בתקווה שכך יפתח סוף ערוץ השימון של מיסב הלחץ,  ויגיר מתוכו טיפה יחידה של שמן אחת לעשר דקות.

הצטיידתי איפוא בהוראות הניקוי והצחצוח של ליאור ברוך ושיננתי אותן היטב.

עליהן הוספתי מיכל תרסיס של “דה-גריזר”, גלון טינר, ליטר בנזין נקי, חבילה של ברזלית וחבילה של צמר-גפן, ערמת סמרטוטים ועריבת פח בינונית. כמו כן השתתפו בהילולה מקדחה ידנית מצויידת במברשות ברזל ופליז בגדלים שונים, ומברשת פליז שולחנית חזקה (3 פזות).

נתחיל בחלקי האלומיניום (חלקי התיבה החיצוניים). הם רוססו בדה-גריזר ושופשפו בחוזקה בברזלית וצמר-גפן, מבפנים ומבחוץ – עבודה ממושכת ומיגעת שארכה שעות רבות. כך הם נראים בסיומה:

aluminium1

משמאל לימין ומלמעלה למטה: תיבת ההילוכים, תיבת ה Free Wheel, מכסה מנגנון החלפת ההילוכים, תושבת מחזיר השמן האחורי, המכסה של המיסב הקדמי של הציר המשני, מכסה צירי החלפת ההילוכים.

כך הם נראים מהצד:

aluminium2

ומבפנים הם נראים אפילו עוד יותר טוב.

הבאים בתור הם גלגלי השיניים:

shinaim

משמאל לימין ומלמעלה למטה: מהלך ראשון (משני), סיכרומש, מהלך שני (משני), ספידומטר, מהלך שלישי (ראשוני), נועל (fix) של ה Free wheel, מהלך שלישי (משני), מהלך קבוע (משני), מהלך שני (ראשוני), מכסה Free Wheel, מהלך ראשון (ראשוני), רוורס (כולל ציר).

אחריהם באים הצירים:

zirim

מלמעלה למטה: ציר ראשי, ציר משני, חיבור לגל-הינע (דרייבשפט), הפיניון, החלק החיצוני של ה Free Wheel ועליו המתאם החלזוני של הספידומטר.

על הפיניון השארתי את אום המיסב ומגן השמן כדי לבדל אותו מפיניונים אחרים המתגלגלים בשטח לצרכים שונים. הפיניון הזה הוא בן זוגו של גלגל ההילוך הקבוע (הם matched pair) והחלפתו באחר תגרום לתיבת הילוכים רועשת. גם צימדי הגלגלים שני-שני שלישי-שלישי הם זוגות שאסור להפריד ביניהם.

mesavim

מלמעלה למטה ומשמאל לימין: מחזיר השמן האחורי (פסול, יוחלף), בית המיסב הראשי האחורי, מיסב שבין הסינכרומש והפיניון, מיסב ציר משני אחורי, מיסב ה inner member (מיסב נדיר ביותר, אין להשיג חדשים כאלו), מיסב ראשי אחורי (פסול, יוחלף), מיסב פיניון (תקין אבל יוחלף), מיסב Free Wheel (יוחלף).

forks

משמאל לימין: מזלג Free – Fix, מזלג שלישי – רביעי, מזלג רוורס, מזלג ראשון – שני, ציר הפעלת המצמד.

glilim

משמאל לימין ומלמעלה למטה: גליל מרווח ציר מצמד, גליל מרווח ציר משני, מזלג הפרדת מצמד.

avtachot

משמאל לימין ומלמעלה למטה: אבטחת אום ההידוק של מיסב ה-Free Wheel, אבטחת מיסב ה-Free Wheel לתיבה, אבטחת בית מיסב ראשי לתיבה, אבטחת מיסב ראשי, אבטחת מכסה ה-Free Wheel.

avtachot1

אבטחות שונות, לוחיות מרווח ואום נעילת מיסב ה-Free Wheel.

kriti

משמאל לימין ומלמעלה למטה: לוחית נעילת מיסב הפיניון, קונוס מרווח של הציר המשני (פסול, ייוצר חדש), תותב מרכזי של הציר הראשי (פסול, יוחלף), לוחית נעילה של המיסב הקדמי של הציר המשני (פסולה, תיוצר חדשה), לוחית נעילה אחורית של המיסב הקדמי של הציר המשני.

sundry

משמאל לימין: קפיצי, גלילי וכדוריות נעילת ההילוכים, מנעול מזלג המצמד, סוליות וגלילי ה-Free Wheel.

pahiot

משמאל לימין ומלמעלה למטה: מגן כבל החרור של ה-Free Wheel, לחצני קפיצי נעילת ההילוכים, מהדק מכסה פתח השמן, מהדק קפיץ נעילת הילוכים מרכזי, פקק השמן, מכסה מנגנון ההילוכים ורשימת הפטנטים.

shemen

מדיד שמן הגיר ומכסה פתח השמן.

bragim

מלוא העריבה ברגים, גוז’ונים, אומים ודיסקיות, וגם קפיץ מוביל לכבל התפעול של ה Free Wheel.

לא הראתי כאן את בית הפעמון, שכאמור יוחלף בבית פעמון של רובר 10 שכבר מחכה בקוצר רוח לתורו.

זהו. תיבת ההילוכים פורקה עד הבורג האחרון, ומעתה תתחיל את דרכה הארוכה חזרה, להיות שוב צעירה ויפה.

NEXT  הפרק הבא

PREV הפרק הקודם