רובר 10: שפוץ מנוע ט’.

התחנה הראשונה בחייו החדשים של המנוע הייתה אצל טינו. שורה שלמה של משימות יש לבצע לפני שנוכל להמשיך בשיפוץ.
הראשונה שבהן הייתה טיפול במסב הקדמי של גל הזיזים. עד שנת 1946 התבצע שימון שרשרת הזימון של מנועי רובר באמצעות מתיז שמן שהורכב בין גלגלי השיניים.

matiz1

Timing chain oil sprinkler. Both cloged or widly open are undesirable

 

matiz2

Top view of the sprinkler. 1947 engines do not have a prinkler, and the RSR workshop manual suggests a modification to earlier units

ה,מתיז” נמצא בחצי הדרך בין גלגל השיניים הגדול והקטן. הנסיון הראה כי קשה להשתלט על מתיז זה. הוא נוטה או להתיז יותר מדי שמן ולגרום לצריכת שמן מופרזת, או להיסתם, להפסיק להתיז שמן ולגרום לבלאי מואץ של שרשרת הזימון ולמנוע רועש. משום כך נערך, בשנת המודל 1947, שינוי במנוע, וספר המוסך של ה RSR ממליץ לערוך את השינוי הזה לכל מנוע מכל שנתון. עכשיו זה הזמן הנכון לערוך אותו.
השינוי גורם לכך שהשמן שעובר דרך המסב הקדמי של גל הזיזים יזל לתוך גלגל השיניים הגדול, וישמן את השרשרת דרך חורים שנקדחו בהקפו.

camshaft-bearing1

The suggested modification

התמונה מראה את השינויים שיש לבצע. השמן חודר לבית המיסב דרך קדח בבלוק הנמצא מתחתיו, בדיוק מתחת לתעלה שבמרכז בית המיסב (A). בראש התעלה קדוח חור בקוטר 6 מ”מ (B) דרכו חודר השמן למרווח בין שני המסבים היצוקים. מכיון שהשמן הזה חודר לשם בלחץ של כ 40 psi, הוא חודר גם למרווח האפסי שבין המסב ומשטח ההחלקה שעל גל-הזיזים ומטפטף ממנו החוצה. השינוי כולל שני צעדים: ראשית, חור נוסף, בקוטר 3 מ”מ, במרכז המסב למטה (C) – ותעלה המובילה את השמן אליו. זה מגדיל את ספיקת השמן המטפטף מן המסב החוצה. שנית, מרזב המנקז את טיפות השמן לתוך גלגל השיניים.
camshaft-bearing2
טינו ערך את השינויים הדרושים במסב. עכשיו היה צורך לדאוג לכך ששני גלגלי השיניים ימצאו באותו מישור ושה end play של גלגל השיניים לא יעלה על 5 מאיות מ”מ. זה דרש השחזת המסב מצד אחד והוספת טבעת (שייבה) לגלגל השיניים מהצד השני. גלגל שיניים פסול (שן שבורה) תרם את גופו והפך, תוך קיצוצים אכזריים, לטבעת. טינו וגבי ערכו את כל המדידות והשיבוב הדרושים.
הפריט הבא בתור היה מכסה שרשרת הזימון. רובר לא התקינו בו מחזיר שמן אקטיבי אלא רק מין מגן מגוחך, ואי לכך מנועי רובר, כמנועי מכוניות אנגליות רבות אחרות, “הצטיינו” בנזילות שמן עסיסיות מלפנים ומאחור. ציידנו לכן את המכסה במחזיר שמן מניאופרן. זה נעשה על ידי חריטת בית עבורו בפתח המכסה, והורדת שבב מתאים גם מהפולי (מסומן ב OR בתמונה הבאה):

time-cvr

The timing chain cover had been modified to include  a modern viton oil retainer

המכסה מהודק למנוע באמצעות שמונה ברגים (5/16 BSF) ושני פיני מיקום. אחד מפינים (58) אלו אבד וטינו ייצר גם לו תחליף. מכסה שרשרת הזימון מהווה גם חלק מתמיכת הדינמו (T), וגם חלק זה כמעט תמיד שחוק. השחיקה הזו גורמת לכך שהפולי של הדינמו לא יהיה במישור אחד עם הפולי של גל-הארכובה ושל משאבת המים – דבר הגורר בעיקבותיו בלאי מהיר לחגורה ולמסבי הדינמו ומשאבת המים. זו היתה ההזדמנות הנאותה לתקן את השחיקה הזו על ידי התקנת תותב במכסה ויצור דיסקית מרווח מתאימה כך שהדינמו גם ישב במקומו וגם יהיה מחובר אליו היטב.

time-cover1

Pulley in situ

ועכשיו הגיע קטע קריטי: החזרת צינורות חלוקת השמן למקומם. מצד אחד, הדבר היחיד המונע “בריחת” שמן מצינורות אלה הוא החיכוך ביניהם ובין גוף המנוע: הן מוכנסים למקומם בלחץ. מצד שני הפתחים שבהם חייבים להתלכד בדייקנות עם הקדחים שבגוף המנוע, מה שמחייב אפשרות תמרון כלשהי בהם: משיכה קדימה\אחורה, סיבוב עם\נגד כיוון השעון. אחרי ניקוי יסודי ומדידות זהירות הוריד טינו שבב מהצינורות כך ששני התנאים הללו התמלאו. נעלנו את הצינורות חזרה למקומם בברגי 1/4 BSF והאבטחות המקוריות שלהם.
הצינורות נאטמים בשני קצותיהם בברגים היעודיים.
עכשיו אפשר להחזיר את בית-המצמד למקומו.
גם הברגים המונעים תנועה ממסבי גל-הזיזים המרכזיים הושבו בזהירות למקומם, תוך סיבוב בלתי פוסק של גל-הזיזים כדי לוודא שאינו “נתפס” עקב הידוק יתר.
מכיון שהמנוע הזה מיועד להיות מנוע רזרבי, יש לקוות כי יעמוד זמן רב בצד ללא שימוש, ולכן יש לדאוג לו למעמד מתאים, עליו יאוכסן. גם לכך דאג טינו:

maamad

Flywheel cover

דבר נוסף שטינו הכין הוא מכסה למנוע, שישמור על חלקו העליון מפני שריטות ואבק – עד להרכבת הראש עליו.

cover

Temporary dust cover for the exposed block

כדי שהמעמד יתמוך במנוע יש להרכיב למנוע חזרה את “אזני” התמיכה שלו. עוד לפני כן הן נוקו בחומצה וגלוונו באבץ שחור על ידי “תרשיש”.

ozen1

Engine support , black galvanized

מסרתי לניקוי את כל המלאי שברשותי וכשהם חזרו, מנוקים מדורות של שכבות לכלוך התברר לי, לתדהמתי, שלכל אחד מהם מק”ט משלו. יש, מסתבר, דברים שאפילו אחרי חיים משותפים של ארבעים וחמש שנים ויותר לא יודעים. עיון בקטלוג החלקים של המכונית הבהיר כי יש הבדל בין “האזניים” של מנוע המיועד למכונית עם הגה ימני ואלו של מנוע המיועד למכונית עם הגה שמאלי, ובין אוזן ימין לאוזן שמאל. בעזרת המק”ט זיהיתי מי שייך לאיזה סוג מכונית ולאיזה צד. ומאחר שמקורו של מנוע זה הוא ב 26-069 הוענקו לו האזניים השייכות למכונית מסוג RHD.
בינתיים נמסר גם אגן השמן לניקוי וגלוון. טינו יישר את משטח האטימה שהיה מעוות (עקב הידוק אומים מופרז) ואחריו נמסר האגן לצביעה באבקה.
עכשיו מוכן הכל לשלב הבא: צביעת המנוע והחזרת הסומק ללחייו.

NEXT

PREV