יוני 03

תגיות

פייבר נוסח בווריה.

כן, לא רק “אוטוקרס” היה מפעל קטנטן (במונחים של תעשיית הרכב) שהרכיב בעבודת יד יקרה מכוניות עממיות, בסיסיות, עשויות מחלקים זולים שלוקטו ממקורות שונים (חלקם, כגון מנועים – אפילו משנות דגם קודמות). נקודות התורפה במכוניות אוטקרס היו דווקא אותם מכלולים מועטים שתכנן וייצר בכוחות עצמו: האשיה ותושבות המנוע, שנטו להיסדק ולקרוס. לקוחותיו היו ברובם “לקוחות שבויים” שאולצו להשתמש במכונית, ולא כאלה שבחרו בה מרצונם החופשי.
אז לא רק “אוטוקרס”. הם לא לבד. לפני ימים אחדים שוטטתי לתומי ברחובות ציריך כשלפתע נתקלתי, חונה באחת הסמטאות, באחותה הצעירה של הסוסיתא, שאף היא נהגתה ונבנתה באותה קונספציה:
wisea1
ומכיוון שמעולם לא שמעתי לפני-כן על מכונית זאת, צילמתי אותה מכל עבריה ומיהרתי לחפש עליה פרטים ברשת. ומה מתברר? כי כמו סוסיתא עשוי גם מרכב מכונית זו מפייברגלאס, בעבודת יד, וכמו בסוסיתא – חלקי המרכב והאשיה תוכננו אמנם על ידי וויסמן, אבל כל היתר נלקח מייצרן בוורי כלשהו, המוכר לאחדים בראשי התיבה שלו: BMW.
wisa4
האחים וויסמן, האחד מהנדס והשני איש עסקים, החלו את דרכם בעולם הרכב כיצרני גגות מתקפלים למכוניות פתוחות. ב 1995 החלו לייצר את ה roadster שלהם, בעבודת יד יקרה. זוהי מכונית אליטיסטית, מתוחכמת, עשויה מחלקים שנבחרו ללא פשרה.
wisa2
הרי שורות אחדות מהמפרט:
אשיה: מסגרת אלומיניום, ממוסמרת1
מרכב: פייברגלס מאיכות גבוהה2 חלון קדמי רב שכבתי בגוון ירקרק, גג נפתח ידני עם נעילה חשמלית, צבע לפי הזמנה. הכנפיים האחוריות פריקות.
מתלה קדמי: עצמות עצה כפולות מאלומיניום, עם קפיצים סליליים ומוט נוגד גלגול.
מתלה אחורי: עצמות עצה כפולות מאלומיניום, עם קפיצים סליליים ומוט נוגד גלגול, עם תנועה מאולצת קדימה-אחורה בלבד3
מנוע\הנעה: מנוע מרכזי מלפנים4 V8 עם צמד מגדשי טורבו בתצורת TwinScroll
הנעה אחורית, עם דיפרנציאל מבוקר החלקה.
נפח מנוע: 4.3 ליטר.
הספק מנוע \ סל”ד נקובים: 555 כ”ס, 5750 – 6250 סל”ד.
תיבת הילוכים: 6 הילוכים קדמיים, אוטומטית, מפוקדת מגלגל ההגה.
מהירות מירבית: 311 קמ”ש.
wisa3
כפי שניתן היה לנחש משורות הפתיחה, וכמקובל בתעשיית הפייבר, כנראה, המפעל נמצא כיום בידיו של כונס הנכסים.

אי אפשר לסיים רשמי ביקור בציריך בלי לציין את שלוות המכוניות החונות לצד המדרכה, בין דוכן גלידה לדוכן עוף בפיתה, למשל זאת:

lambog2

lambo

בקרוב אצלנו…