רדיאלים לטורר

כשהטורר נוצר, צמיגים רדיאליים היו רק בתכנון. בינתיים הם פרו ורבו, וכיום הם השולטים בשוק הצמיגים למכוניות פרטיות. צמיגי הדורות הקודמים, מסוג cross-ply נותרו לשימושם של משאיות קלות וכבדות.

לא אכנס להבדלי המבנה בין שני סוג הצמיגים ואסתפק בהבדל הבולט למשתמש: אלו צמיגים רכיםיותר.

כשהתחלתי לנסוע בטורר נוכחתי כי הנסיעה בו אינה רכה כבאחיותיו הסלוניות – 26-453 ו 26-069. כל השלוש מצוידות בצמיגים מסוג ה־cross-ply הישן. האם יכול להיות לסוג הצמיגים קשר לכך?

אפשרות אחת יכולה להיות היחס בין המשקל המוקפץובין המשקל הבלתי מוקפץ“. ככל שהיחס ביניהם גדול יותר השפעת מהמורות הדרך על חלקות הנסיעה קטנה יותר. במקרה שלנו, צמיגי רובר 10 קטנים וקלים מצמיגי רובר 12, ולעומת זאת גוף המכונית כבד יותר. מכיון שכך, היחס הנל טוב יותר במכוניות הסלוניות והנסיעה בהן רכה יותר. העמסת המכונית בברזל במשקל 100 ק”ג אישרה השערה זו: הנסיע הפכה לרכה יותר.

סיבה שניה יכולה להיות אופי הצמיגים: הטורר מצוייד בצמיגים מתוצרת Lucas – פשוט מכיוון שהם מה שהצלחתי להשיג בזמן השיפוץ. לא הצלחתי לדלות מידע רב על יצרנית צמיגים זו. המכוניות הסלוניות, לעומת זאת, מצוידות בצמיגים מתוצרת מישלן ואקסצלזיור. את מישלן אין צורך להציג; אקסצלזיור מתמחה בייצור צמיגים למכוניות נדירות ומידות לא שגרתיות ויש לה מוניטין טובים.

מטבע הדברים שסדרות הייצור של של צמיגים נדירים הן קטנות; מספר הלקוחות הפוטנציאלים קטן, הם אינם מרבים בנסיעה ולכן הסיכוי שיחליפו צמיגים לעיתים תכופות הוא קטן.

אי־לכך, לא רק שסדרות הייצור קטנות – הן אף נדירות, והחברות הללו מריצותסדרת ייצור אחת ל4 או 5 שנים. וכאן נוצרת בעיה ללקוח הישראלי: התקנות מאפשרות יבוא צמיג רק אם נוצר ב־18 החדשים האחרונים – מה שמצמצם מאד את הסיכוי למצוא צמיג העומד בכל הדרישות על מנת לקבל רשיון יבוא. כמו כן עליו להיות בתקן DOT ותואם לרשום ברשיון הרכב.

התחלתי לחפש ברשת צמיגים למכירה במידה 17X550 ומצאתי ביניהם רק רדיאלי אחד: תוצרת אקסצלזיור. הוא נמכר אצל COKER בארהב.

ביררתי ב coker את תאריך הייצור: 2020 (הנתון חייב להיות מוטבע על הצמיג); והוא עונה על תקן DOT . שלחתי את הרשיון ופרטי הצמיג למעבדת הרכב של הטכניון והם אישרו כי הנל מתאים לרשום ברשיון וזכאי להיות מיובא לארץ.

לכשיגיע ארצה הוא צפוי להיסרק במסרקות הברזל של המכס ומשרד התחבורה. העדפתי להניח את הטיפול בהם בידי מומחה לדבר: שלומי אשר.

לפני חנוכה ביצעתי את ההזמנה ותוך ימים אחדים נשלח אישור מהמחסן של שלומי בניו־ג’רסי כי הצמיגים הגיעו אליו. שם צורף למכולה העתידה להפליג ארצה.

זמנים קשים: סגר בכל מקום, כאן ושם, הכל משתבש. אי־שם בפברואר או מרץ הועלתה המכולה על אניה וכעבור שבועות אחדים הגיעה לנמל אשדוד.

עכשיו החלה פרשה ארוכה של תיאום בדיקות, תשלום מכס, הוכחות כי הקניה נערכה כדת וכדין והמחיר עליו הצהרתי הוא המחיר האמיתי.

והיום, ‘אחרי החגים’ הגיעו סוף סוף הצמיגים לביתי ואני חשתי לפנצ’ריה הקרובה ביותר כדי לשדכם לרכב. הרי התמונות. דוח מנסיעת מבחן – בהמשך.