רובר 10: שפוץ מנוע ט”ו.

הגיע הזמן להכין את משאבת השמן להרכבה במנוע. להכין פירושו לפרק את המשאבה לגורמיה, לערוך להם ניקוי יסודי, לבדוק אותם אחד אחד לעומת המפרט שלהם ולשפץ את הטעון שיפוץ.
המשאבה היא משאבת גלגלי שיניים פשוטה, הבנויה כך: בתוך בית המשאבה חרוט חלל דמוי משקפיים

direction

Bottom view of the oil pump body. The arrow indicates the direction of the oil stream


החץ מראה את כוון זרימת השמן. המשאבה טובלת באגן השמן (עוקה בפי מכונאים בוגרי צה”ל, קרטר בפי מכונאים מהדור הישן) והשמן חודר לתוכה בדיוק במרכז, במקום ששני הגלגלים משתלבים זה בזה. הגלגל הימני בתמונה מסתובב עם כוון השעון (ולכן השמאלי מסתובב נגד כוון השעון) וביחד הם דוחפים את השמן לעבר הקדח שבראש החץ (למעלה),

pumping

The right wheel is the idler, which turns clock wise


ומשם הוא זורם לתוך חלקי המנוע הזקוקים לשימון.
זוהי כניסת השמן:

knisa

Oil intake


וניתן לראות בבירור את גלגלי השיניים המצפים לו בתוכה.
הציור הבא מראה את פרישת חלקי המשאבה:
oil-pump
74 הוא בסיס המשאבה, ועליו נעים שני גלגלי השיניים. כמו יתר חלקי המשאבה (והמנוע) של הרובר הוא עשוי מפלדת יציקה רכה ונשחק בקלות. שבבים הנלכדים בשמן חורצים בו חריצים המאפשרים לחלק מהשמן לחמוק מגלגלי השיניים ובכך להקטין את יעילות השאיבה ואת לחץ השמן שהמשאבה מסוגלת לייצר. לכן הפעולה הראשונה בשיפוץ היתה לכרסם שכבה דקה מהבסיס ולבטל כך את החריצים:

bottom-up

The pump bottom should be flat and smooth


כאמור, במשאבה שני גלגלי שיניים: 71 ו 73. 71 עשוי מאלומיניום (מתכת קלה) ונקרא “הבטלן” (idler) או “הפסיבי” כי הוא מונע על ידי 73, גלגל שיניים מפלדה. הבטלן עשוי ממתכת קלה כדי להפחית את ההתמדה הסיבובית שלו, שרק תורמת להפסדי אנרגיה ובלאי. הבטלן נע על ציר הפלדה 75 ובמרכזו מסב החלקה מארד – 72. גם הציר וגם המיסב היו שחוקים ביותר, אך בטרם ניגש לחידושם יש צורך לבדוק את מצב גלגלי השיניים, כי אם גם הם פגומים יש להחליפם בטרם מתבצעת עבודה זו. אופן הבדיקה מתואר בציור הבא:
checks
מימין מתוארת בדיקת החופש (end float) של גלגלי השיניים – באמצעות feeler gauge. הערכים המותרים הם:
גלגל פלדה 0.003 – 0.005 אינץ’ (0.08 – 0.12 מ”מ)
גלגל אלומיניום 0.004 – 0.006 אינץ’ (0.1 – 0.15 מ”מ)
משמאל מתוארת בדיקת המרווח בין הגלגלים והבסיס (משום מה קרויה באנגלית gear radial clearence). הערכים המותרים הם 0.001 – 0.004 אינץ’ (0.03 – 0.1 מ”מ).
ולמרבה השמחה עמדו הגלגלים הזקנים בדרישות. כאמור, הציר 75 היה שחוק ביותר. הוא עשוי מפלדה מחוסמת, ולכן לא מספיק להשחיז אותו עד שיחזור ויהיה עגול, אלא גם רצוי מאד להעניק לו שכבת ציפוי של כרום קשה כדי שישאר בעל שכבה חיצונית מתנגדת לשחיקה. את שתי הפעולות ביצע “המשפץ”.

ax

hard chrome coated idler pivot

במבט בוחן ניתן לראות את שכבת הציפוי הדקיקה שנוספה לו לאחר ההשחזה. טינו וגבי ייצרו את מסב ההחלקה באפיצות הדרושה.

idler1

New bush to the idler wheel


גלגל השיניים העשוי פלדה 73 מונע על ידי ציר 83 היורד מגל-הזיזים. חלקו התחתון הוא בעל פרופיל מרובע, וחודר אל גלגל השיניים בו נמצא חריץ תואם.

gear

Repaired driven wheel


עם הזמן, ותחת העומס, “נמעכים” גם הפרופיל המרובע שבקצה הציר, וגם החריץ, ומתפתח חופש בין גלגל השיניים והציר.

shegem

Refiled main axis


כדי להקטין חופש זה נמסרו הציר וגלגל השיניים לניקי שמילא (באמצעות אלקטרודה מיוחדת שברשותו) את שניהם והתאים אותם זה לזה כך שהחופש ירד לערכים נסבלים. המילוי קשה יותר מפלדת היציקה המקורית כך שצפוי שאורך חיי חלקים אלה יגדל.
הציר עצמו חג על שני מסבי החלקה, הראשון נמצא בבסיס המשאבה והוא פשוט קדח בתוכה, והשני עשוי מארד ונמצא בראשה (70). החופש המירבי המותר הוא 0.013 אינץ’ (0.3 מ”מ), ערך לא מבוטל כשלעצמו – אבל המצב היה גרוע בהרבה. לא רק שהציר היה שחוק, אלא ששני המיסבים היו אובליים. גם כאן היה הפתרון השחזה וציפוי בכרום קשה, וחריטת המסבים לקוטר גדול יותר (over size) – אבל זה לא פשוט כפי שזה נשמע, מכיוון ששני המיסבים חייבים להמצא על ציר משותף, ויש לבצע בהם בדיוק מה שעושים עם גלי הנע במנוע: in line boring. לשם כך קיימים בדרך כלל מקדדים מתאימים, אבל בידי המשפץ לא נמצא מקדד במידות הדרושות וגם לא נמצא ספק שיכול היה לספק אותו בזמן סביר. בלית ברירה נאלצנו לייצר מוביל מיוחד ולבצע את העבודה על המחרטה.
כך נראה הציר בסיום העבודה:

big-ax

And hard chrome coated to eliminate “freedom”


וכך נראים כל חלקי המשאבה המשופצים, מוכנים להרכבה:

parts

Ready for reassembly


ראשית מרכיבים את ציר הבטלן על המכסה התחתון:
ax-s
מניחים את גלגלי השיניים במקומם, וסוגרים את המכסה התחתון, ומאבטחים בלוחיות אבטחה. לבסוף מחדירים את הציר למקומו. כך נראה המוצר המוגמר:
pump-s
כאן רואים את פתחי כניסת ויציאת השמן.
pump
כאן רואים את בית ווסת לחץ השמן (עם כדור השסתום 95 בתוכו) ואת השקע המיועד לבורג ההידוק, הנועל את המשאבה לבלוק המנוע.
לסיכום: המשאבה הוחזרה למפרט המקורי שלה, אך עם חומרי מבנה משופרים האמורים להעניק לה אורך חיים גדול יותר מהמקורי.
NEXT

PREV