צבע חדש לרובר הירוק – ט”ו.

נכון, ירדנו מצריימה, אבל עכשיו יש לחזור ולהתקדם לעבר הארץ המובטחת.

מכסה המנוע, שעבר ניתוח קוסמטי רציני, נצבע מחדש בצבע יסוד.

michse-yesod

וכמהו גם מכסי הצד:

zad-1

הנכווה ברותחין נושף על קר, ולכן, לפני שממשיכים, חוזרים ובודקים התאמה של מכסי המנוע, לוודא שאמנם ההתאמה מושלמת:

 

hataama1 hataama2

נראה כי אפשר להמשיך, והמכסים נצבעים:

michse-yarok

zad-2

אנחנו מתקרבים יותר ויותר לשלב הלכה, אחרי שהמכונית זוכה לעוד שפשוף הגון:

mat

אבל לפני הלכה צריכים להוסיף את פס הקישוט (באנגלית fine lines). בעלון המכירות של הרובר משנת 47 מוצגים צירופי הצבעים שרובר הציעה באותה שנה ללקוחות:

Page17

וניתן לראות כי למכונית ירוקה גם קו הקישוט היה ירוק – כמובן בגוון שונה מהצבע הראשי. עיון בתצלומים רבים (ובזכרונות מימי גן הילדים) הצביע על כך שגוון הקו צריך להיות בהיר יותר מהגוון הראשי. מה עובי הקו הדרוש? על כך נערך לא מכבר דיון בפורום של חובבי הרובר האנגליים, ואת המילה האחרונה אמר בו מר ביוקאנן הוותיק:

כאשר תכננתי את צביעת קו הקישוט ברובר שלי לפני עשרים וחמש שנים, התייעצתי עם קליף פיטס, שכאיש צעיר עבד בסלמונס“, חברה שבנתה מרכבים לרובר לפני מלחמת העולם, במפעלם אשר נמצא לא רחוק מהעיר קובנטרי.

הוא היה נחוש למדי בדעתו כי עובי הקו לא עלה על 1/8 אינץ‘ (3 ממ). הקו צויר ביד חופשית על ידי מישהו מהצבעיה שהיו לו הכישורים לצייר שלטים והיה עליו לעשות אותם נכון וללא שגיאה, במכה ראשונה.

אחרי ששקלתי בדעתי, החלטתי ללכת על בטוח והזמנתי צייר שלטים לצבעיה בה טופלה המכונית שלי. הכלים היחידים שהיו ברשותו היו מכחול דק ומקל צייריםשבקצהו כרית רכה מעור צבי:

באדיבות ויקיפדיה

זה לקח לו די הרבה זמן, אך הוא פעל בביטחון וללא היסוס. זו היתה מריטת עצבים: קשה היה להאמין שמישהו יכול להחזיק את היד והזרוע שלו כל כך יציבות ובהתמדה שכזו, לאורך מסלול כה ממושךוזה עלה לי 120 לישט – סכום נכבד לפני רבע מאה.”

כפי שמראה הציור, “מקל הצייריםעוזר לצייר לייצב את היד.

ומוסיף ביוקאנן: “מדבקות לציור קווים אינן יכולות להטעות איש. הקווים שנוצרים כך הם ישרים מדי, ואחידים מדי, ונראים יותר מדי כאילו הודבקו ולא צוירו ביד. אם אתה בוחן בקפידה קווים שצוירו ביד, תוכל להבחין בחוסר אחידות כלשהי וסטיות קטנות מקו ישר מושלם. ואלו אשר מעניקות לעבודת יד ראויה לשמה את אופיה.”

אחרי ששקלנו את העניין בכובד ראש הגענו למסקנה כי המצוין הוא האויב של הטוב, ואנו נסתפק במדבקות. הנה שלב ראשון בהכנה:

pas-hachana

החריץ המקולף מן המדבקה, ברוחב 3 ממ, הוא שיקלוט את הצבע. השלב הבא הוא הגנה על שאר המרכב שלא יקלוט את הצבע הזה:

pas-hachana1

מרססים, ויש:

pass-mat

ועכשיו מגיע תור הלכה, שלב א‘:

pass-lak

NEXT

PREV