אפריל 04

תגיות

1 British Motor Museum

בתרגום מילולי יהיה השם: “מוזיאון המנוע הבריטי” (British Motor Museum) אבל הכוונה כמובן למוזיאון המכוניות הבריטי. המוזיאון נמצא בקרבת הערים בירמינגהם וקובנטרי שהיו פעם ליבה של תעשיית הרכב הבריטית.

רוב המכוניות המוצגות בו הן מדגמי יגואר ולנדרובר\רובר שיוצרו בקובנטרי הסמוכה ובסוליהל הסמוכה עוד יותר, אף כי ניתן בו יצוג מכובד גם לMG. אני משער כי הסיבה היא זהות המממנים: אותם מותגים אנגליים ששרדו את התרסקות יצרני הרכב הבריטיים (פעם היו מעל 200 כאלה; כיום אפילו אלו שנותרו הם בבעלות זרה).

כבר בכביש המוביל למקום ידעתי כי אני בדרך הנכונה, כי לפני נסע הדבר הבא, מרשים ומגוחך גם יחד:

tl1

נהוג בידי גברת נשואת פנים, שהפעילה את הטרפיקטור אחת ולתמיד. ברמזור הפנתי תשומת ליבה לכך והיא השיבה באלפי תודות.

tl4

הרי היא יוצאת מן הרכב במגרש החניה של המוזיאון.

הצורה האירודינמיתולחילופין ארטדקואית של המכונית מעידה על כך שהיא יוצרה באמצע שנות השלושים, כלומר זו מכונית בשנות השמונים לחייה.

ואמנם, טלבו 105 היתה מצוידת במנוע 3 ליטר שהיה מסוגל להפיק 100 כס – הספק רב מאד באותם זמנים – ולהגיע למהירות 140 קמש, גם זה ערך גבוה מאד לתקופה. המפעל שכן בלונדון ותוצרתו זכתה להישגים נאים בתחרויות ומירוצים בין לאומיים.

tl3

tl2

tl5

עד מהרה התברר כי זו אינה שכיית החמדה היחידה במגרש החניה. קרן שמש כחלחלה זרחה בו:

sunbeam1

סאנבים 16 מודל 1931. (מנוע 2.2 ליטר, 6 צילינדרים, 70 כס). מכונית כבדה שמשקלה כמעט 1600 קג. גם מוצרי סאנבים זכו לתהילה על מסלולי המירוצים, כולל קביעת שיאי מהירות עולמיים. באמצע שנות העשרים התאחדו החברות סאנבים, טלבו ודרק (כפי שניתן לראות משלט המועדון לו משתייכת המבונית) ובשנת 1935 התמוטטו יחד. השאריות נקנו מכונס הנכסים עי קבוצת רוטס, שהשתמשה במותגים ברבות הימים.

הרי היא מאחור:

sunbeam2

ובכל הדרה, מהצד:

sunbeam3

אבל אלו לא היו העופות הנדירים היחידים שחנו להן ללא מורא וללא משוא פנים אותו בוקר במגרש החניה. שכנתן למגרש היתה זו:

bristol2

שהיא בריסטול 403 הנדירה – פחות מ 300 מכוניות כאלה יוצרו בין השנים 1953 – 1955.

בריסטול יוצרה על בסיס BMW328 שמלפני מלחמת העולם השניה – מכונית יקרה, אנינה ובעלת ביצועים משובחים לזמנה (מהירות עד 160 קמש וכיוב).

bristol3

וכך היא נראית מאחור:

bristol1

ולסיום הקדמה זו הדלפה, משהו מבפנים: האלביס האחרונה שיוצרה לפני שמתה מיתת נשיקה בכרסה של רובר:

al1.JPG

al2

הפרק הבא