אוקטובר 03

תגיות

יד ראשונה מרופא (י”ז)

בפרקים קודמים תיארנו שיפוץ של פריטים מלוח השעונים של הטורר: את הספידומטר, שעון הזמן, מד גובה הדלק \ שמן המנוע וכן את מדידי לחץ השמן וטמפרטורת המים.

פריט נוסף שנמצא בלוח הזה הוא מד הזרם (אמפר־מטר) והפעם נפנה אליו. מדיד זה הוא מתוצרת לוקס, כמובן, ומספרו הקטלוגי (בקטלוג לוקס) הוא 364595. מדיד זה היה בשימושן של לא מעט מכוניות יוקרה בנות התקופה ואי לכך הוא פריט אספנות מבוקש, הנחטף במכרזי eBay . מחיר יחידה במצב טוב יכול להגיע ל 200 GBP (למעלה מאלף שח).

אבל זה שנמצא בטורר נראה נורא:

dr17

amp-before

Ammeter as found: stuck.

הוא זקוק לליטוף, לא, לשיפוץ.

המכשיר מהודק ללוח על ידי 4 לשונות קטנות – הקווים הלבנים מצביעים עליהן בתמונה הבאה:

hidook

To remove the tabs  should be banded carefully. White lines point at the tabs which secure the ammeter to the panel; The yellow lines – tabs which secure the rime to the body.

בין הלשונות הללו והלוח מפריד אטם נייר שתפקידו למנוע רעידות ורעשים מכוון המכשיר. יש לכופף בזהירות את הלשונות (הן שבירות למדי) ולדחוף את המכשיר בנחישות אך ביראת כבוד, עד שיצא בשלום מן הלוח. בדיקה קצרה (שתתואר בהמשך) חשפה כי המכשיר אינו מגיב לזרם הזורם דרכו – הוא תקוע. מאידך גילתה הבדיקה כי ההתנגדות החשמלית בין שני הדקי המכשיר זניחה, כפי שצריך להיות – ונתק אינו הגורם לכך שהמכשיר אינו מגיב לזרם.

צריך איפוא לפתוח את המכשיר, לא רק כדי לנקות את הזגוגית המחפה עליו מלכלוך וצבע אלא גם כדי לנסות ולגרום לו להגיב לזרם כפי שצריך להיות.

מכסה המכשיר מהודק לבסיסו על ידי סט נוסף של לשוניות, עליהן מצביעים החיצים הצהובים. אחרי כיפוף הלשוניות לאחור משכתי היטב בגזר והמכשיר נפתח. כך הוא נראה מבפנים:

amp-inside

inside. careful cleaning and oiling brings the instrument back to life.

זהו מכשיר מסוג מגנט נעויש לו תכונה מעניינת וייחודית. את המגנט הנע” – והמחוג המחובר אליה – ניתן לראות בחלקה התחתון של התמונה. רואים גם כי הוא מניע ידית שהציר שלה נמצא בחלקו העליון של המכשיר. גם לידית מחובר מגנט (מוסתר) הגורם לכך שבהעדר זרם יעמוד המחוג זקוף. כשזורם זרם בסליל בעל שני הליפופים הוא יוצר שדה מגנטי המושך אליו את המגנט התחתון. תזוזה זו גורמת גם למגנט העליון לנוע, וליצירת כוח המנסה להתנגד לתנועה הזאת. נקודת האיזון בין שני הכוחות הללו תלויה בגודל הזרם – ומתקבל מד זרם, ולא סתם מד זרם אלא כזה המבדיל בין זרם חיובי (טעינה) לזרם שלילי (פריקה) – ממש מה שדרוש במכונית.

כאמור, שני המחוגים היו תקועים במקומם, ומה שתקע אותם היה לכלוך ואבק. ריסוס נדיב ב WD40, ואחריו הזלפה של אויר דחוס ושימון הביאה לשחרור הצירים והמחוג החל לנוע.

את זגוגית המכשיר רחצתי היטב במים ודטרגנט. מהחלקים החיצוניים הסרתי את הצבע בעזרת מסיר צבע, שייפתי וצבעתי מחדש. הרי החלקים הללו אחרי הניקוי והצביעה (כולל הזגוגית!):

amp-nikooi

cleaned

לסיום הרכבתי את המכשיר מחדש וערכתי בדיקה: חיברתי את מד הזרם בטור לנורה ראשית (הלוגן), ולספק כוח בו 12 וולט. זו היתה הקריאה ללא מתח:

amp-bdka1

checking calibration. No current.

וכך עם מתח:

amp-bdka2

55 W halogen bulb

עכשיו, כשכל המכשירים משופצים ובדוקים  הכנתי את הפנל עצמו לקבלת מדבקת הרקע שלו.

בעזרת מסיר צבע הסרתי ממנו כל שארית לצבע השחור בו נצבע פעם. אחר שטפתי אותו היטב, וצחצחתי היטב את המסגרת שלו, מצופת הכרום, באמצעות ברזלית ומשחת צחצוח (“בראסו“). כך הוא נראה בסיום העבודה:

bare-panel6

Clean Panel

bare-part

בחלקו האחורי עברתי עם מחרוקת 2BA על כל ההברגות ווידאתי את שלמות הברגים: לאחר ההדבקה זה יהיה מאוחר מדי. כך הוא נראית עכשיו:

bare-back

2BA threads cleaned using 2BA dye

את הפנל במצבו זה מסרתי לאילת. ואחרי החגים יהיה לנו פנל שחור עם כתוביות בפונט המקורי.

הפרק הבא NEXT

הפרק הקודם PREV