אוקטובר 01

תגיות

51 גוונים של אפור י”ח – רצועת הבטחון.

מטעמים אחדים לא רצוי להניח לדלת של מכונית להיפתח ככל יכולתה. למשל: המכונית חונה בשיפוע. פתיחה של הדלת (ועזיבת הידית) תגרום לכך שהדלת תוטח בגוף המכונית, ושניהם עלולים להנזק. בדלת התאבדות“, כגון זו שהרובר מצויד בה פתיחת הדלת תוך כדי נסיעה היא סכנה של ממש, אבל כשמדובר בדלת התאבדות ענקית כגון זו שהטורר מצויד בה – השם ישמור

anakit

Giant suicide door

בזמנו סקרתי כיצד נעשה הדבר ברובר 10:

Rover 10 safety strap

אבל קטלוג החלקים של של רובר מסדרה P2, טוען שברובר 10 ננקטה  דרך שונה מזו שבכל אחיותיו לסדרה. אפילו השם שונה: בעוד שברובר 10 קרוי הרכיב door check arm (“זרוע“) הרי שביתר בנות הסדרה, והטורר בכללן, הוא נקרא door check strap (“רצועה“).

כזכור, הגיעה המכונית לידי לאחר שפורקה והורכבה איכשהו חזרה, וכמו במקרה הילד ההוא שפירק שעון והרכיב אותו חזרה – נשארה בצידה קופסה גדולה המכילה לקט שכחה ופאה ובקצרה – קופסת החלקים הבלתי מזוהים.

פשפשתי בקופסה ומצאתי רצועות שנראו עונות על התיאור:

strap

Are those the correct safety straps?

יתר על כן, מצאתי ברשת תמונה של טורר שרצועה כזו ממש מורכבת על דלתו:

fdd590-9

Is that a proof?

הכל ברור. איפוא, לא? מסתבר שלא. מסרתי את הרצועות לדפנה להרכבה אבל דפנה לא מצאה זכר להרכבה קודמת של רצועות אלה. לעומת זאת היה זכר ברור למשהו דמוי הזרועות של רובר 10 :

check1

What is the roll of those holes?

רואים את שני הפתחים שמעל ציר הדלת, אחד עגול (מימין, על הדלת עצמה), ואחד שטוח, (על העמוד)?

שם צריכה להיות אותה רצועה“. ניסיתי לתחוב לתוכה את הזרועשל רובר 10, אולי תתאים? אבל לא. מסתבר שהיא אינה עוברת בפתח השטוח.

אז איך נראית הרצועה המסתורית הזאת? מה לחפש, מה להזמין או מה ליצור במקום?

ניסיתי לחפש באינטרנט לפי מילות מפתח כגון Rover door check strap ומצאתי כי בעקשנות חוזרת תמונה של מוט פלדה עגול, ושום תמונה של  רצועה מבד. משהו כזה השייך לאיזה רנג’־רובר ודומיו:

am1

Range Rover safety strap

מוט פלדה המחובר למסגרת הדלת בציר משלו. החלטתי לשוב ולהתבונן בתמונות שצולמו ב 2009, כשהטורר הגיע לסדנה המהוללתבאנגליה – לפני שפורק, אולי זו מסורת מפעלית? מצאתי ביניהן את התמונה הבאה:

peruk-2009

2009 photo gives the answer

רואים את המוט בצידה התחתון השמאלי של התמונה? הרי הגדלה:

prat

מסתבר שהרצועהשנו מחפשים היא בעצם מוט. איך הוא מתחבר לדלת? היכן הציר? בתמונה הבאה נמצא פתרון התעלומה:

bragim

Four orphan screws made identifying the missing part possible

ארבעת ברגי העץ – שניים מעל הקדח (העגול) של הרצועה“, ושניים מתחתיו גרמו לכך שבהצצה נוספת לקופסת החלקים הלא מזוהים זוהה החלק בוודאות:

check-strap

The real safety strap!

וכן, היו בה שניים – באחד מהם היה המוט שבור. מבנה הפריט מתואר בסקיצה הבאה:

diagram

We made a reproduction strap using an old brake rod

A הוא המוט, כפוף במקצת. בעצם זו שטנגהבקוטר ¼ אינץ’ – זהה לזאת המשמשת למעצורי הרובר. B הוא הציר עליו נע המוט כשהדלת נפתחת או נסגרת, C הוא גליל ברזל שאורכו כעובי קורת העץ הקדמית של הדלת, וD היא לוחית ברזל המהדקת אותו לקורה, באמצעות אותם ברגי עץ שהוזכרו בתמונה הקודמת. E היא השטנגה“.

כך נראה החיבור:

cheeboor

דפנה עיקמה את המוט למידה הדרושה, ובידיה המדויקות והזריזות החליפה את המוט השבור במוט תקין והרכיבה הכל במכונית. הרצועהמתחילה איפה בקורת המבנה של הדלת, עוברת דרכה, חודרת לקורת העץ המהווה את עמוד “B” במכונית. בסופה מותקנים שני אומי 5/16 BSF הקובעים את המידה בה יכולה הדלת להיפתח.

stopper

יש.

yesh

הפרק הבא NEXT

הפרק הקודם PREV